piątek, 18 kwietnia 2014

Wegańskie galaretki warzywne :)

Druga propozycja na delikatny posiłek wielkanocny :) Galaretki pięknie się prezentują, są szybkie w przygotowaniu i mogą przyodziać różne kształty, u mnie serduszka. Dzięki silikonowym foremkom galaretki można bez problemu wyciągnąć. Obecność parówek Polsoja nadała galaretkom przyjemnego aromatu i smaku :)


Składniki (7 porcji):
- 300 ml wody                           
- 200 g warzyw mrożonych
- 4 ziele angielskie
- 1 liść laurowy
- 1 parówka sojowa Polsoja
- 50 ml wody
- 0,5 łyżeczki agaru
- szczypta soli

Przygotowanie:
Warzywa muszą być odmrożone. Wodę (300 ml) zagotowujemy i dodajemy pozostałe składniki, parówkę kroimy w talarki. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 15 minut, aby warzywa lekko zmiękły. Kiedy warzywa się gotują przygotowujemy agar. Zagotowujemy wodę, odmierzamy 50 ml i rozpuszczamy w niej 0,5 łyżeczki agaru. Mieszamy przez 5 minut. Po ugotowaniu warzyw i parówki, wyciągamy je a do wywaru wlewamy rozpuszczony agar. Bulion gotujemy przez 10-15 minut, co chwilę mieszając. Warzywa i talarki parówki rozkładamy do foremek i zalewamy wywarem z agarem. Po wystygnięciu przechowujemy w lodówce.


A cóż to takiego agar?
Agar-agar to roślinna substancja żelująca, zastępująca standardową żelatynę wieprzową. Powstaje z morskich glonów, dzięki czemu bogaty jest jod, wapń i żelazo. Można używać go do dań mięsnych jak i słodkich. Ma zerową wartość energetyczną.
Agar rozpuszcza się w temperaturze minimum 85*C, tężeje w temperaturze pokojowej :) Bez obaw możesz pozostawić danie z agarem na wierzchu, bez konieczności wkładania go do lodówki, potrawa nie rozpuści się. Dużym plusem jest czas tężenia, po 20-30 minutach moje galaretki były już gotowe! A nie wkładałam ich do lodówki, leżały sobie i stygły :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...