środa, 8 lipca 2015

Dżem truskawkowy - zdrowy i dietetyczny, bez żelatyny :)

Mój debiut w produkcji dżemu truskawkowego! Jestem zadowolona z efektu końcowego. Przed włożeniem do słoiczka próbowałam truskawkową masę - smakowała, i to bardzo. Słodka, ale nie przesadnie. Kiedy słoiczki przestygną masa w środku staje się gęsta i dżem nie przelewa się w słoiczku. Myślę, że będzie idealny do rozsmarowywania :)Składniki:
 • 1 kg świeżych truskawek, bez szypułek 
 • 40 g ksylitolu (ok. 2 łyżki)
 • 2 płaskie łyżeczki agar-agar
Przygotowanie:
 1. Oczyszczone truskawki przełóż do garnka i zacznij podgrzewać.
 2. Dodaj ksylitol. Przykryj pokrywką. Mieszaj od czasu do czasu.
 3. Po ok. 20-30 minutach truskawki puszczą na tyle soku, że będzie można je z łatwością rozgnieść. Możesz to zrobić za pomocą 
 4. Teraz gotuj już bez przykrycia, aby zredukować ilość powstałej wody/soku. Gotuj ok. 30-40 minut.
 5. W odrobinie gorącej wody rozpuść agar i od razu dodaj szybko do truskawek. Mieszaj energicznie, aby dokładnie go rozprowadzić. 
 6. Do przyszykowanych słoiczków nalej gorący dżem, zakręć i odstaw do góry dnem. Przy ostatnim słoiczku masa może ostygnąć, dlatego warto trzymać ją cały czas na małym ogniu, aby wrzała.

UWAGA! Jeżeli agar-agar nie rozpuści się dokładnie prawdopodobnie opadnie na dół słoika w postaci takiej jakby białej zawiesiny. Jeżeli tak się stanie należy po jakimś czasie, kiedy słoiki już ostygną wymieszać zawartość słoiczków, obracając nimi raz w jedną raz w drugą stronę, w górę i w dół. Agar wtedy rozprowadzi się po całym dżemie w słoiczku i nie będzie po nim śladu, a dżem stanie się niebywale gęsty, nie przelewający się w słoiku :)

4 komentarze:

 1. Muszę i ja zrobić z agarem, bo dotąd u mnie w domu robiło się z żel - fixem, który jak wiadomo za zdrowy nie jest i mi smakuje średnio poza tym ;p Twój wygląda smakowicie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My już mamy zapas dżemików truskawkowych zrobiony :D I nikt nam ich nie je, bo twierdzą, że są kwaśne :P A jak próbujemy dżemy babci to nawet nie jesteśmy w stanie odgadnąć z jakiego to owocu, bo czuć sam cukier...

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam dżemy truskawkowe, jak dla mnie najlepsze wychodzą z mrożonych truskawek. Tylko ja nigdy nie używam agaru, tylko już gotowy mix :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...