sobota, 25 czerwca 2016

RECENZJA - Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej :)

Czy Wy również zauważyliście, że w ostatnim czasie coraz częściej mówi i pisze się o mikroflorze jelitowej? Ja osobiście bardzo się z tego powodu cieszę. Temat ten jak najbardziej mnie interesuje i z kolejnym książkami moja wiedza coraz bardziej się pogłębia.


W związku z powyższym chciałabym Wam bardzo mocno polecić książkę Wydawnictwa Galaktyka - "Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej" autora Gerard'a E. Mulin'a, znanego na całym świecie specjalistę w dziedzinie gastroenterologii i dietetyki. 

Książka mimo swej grubości, zawierającej aż ok. 500 stron i większego, niestandardowego formatu tak bardzo mnie "wciągnęła", że przeczytałam ją w zaledwie kilka dni, a gdybym miała jeszcze całe wolne dni to zajęłoby mi to zdecydowanie mniej czasu :) To własnie świadczy o tym, że całkowicie jest godna polecenia, fascynująca i ciekawa.


W środki nie znajdziemy obrazków czy innych tego typu grafik (nie licząc trzech piramid żywieniowych i tabel), a jedynie samą treść, co jednak kompletnie nie ubliża lekturze i nie powoduje, że staje się "ciężka" do czytania. Bo wiadomo - często jest tak, że im więcej ilustracji i zdjęć tym czytanie jest jakby przyjemniejsze :D Też tak macie? :D Lekkości w czytaniu tej książki dopomagają duże, wyraźne litery i dość częste podrozdziały i podziały niektórych tematów.


Lektura zawiera wstęp, 11 rozdziałów, podsumowanie, a także aneks, opisujący popularne suplementy diety.


We wstępie poznajemy historię autora, jego zmagania z odchudzaniem i przykrym doświadczeniem związanym z wizytami u lekarzy :( W pierwszych rozdziałach poznasz "tajemnicę utraty wagi", dowiesz się czym jest dysbioza, czyli zaburzenie równowagi flory jelitowej, a także zapoznasz się z siedmioma głównymi przyczynami chorób i otyłości.


Dalsze treści związane są już ściśle z programem "Gut Balance Revolution", bo książka ta to nie tylko "sucha" wiedza, ale także praktyka, którą musisz zastosować, aby zauważyć znaczące zmiany w swoim zdrowiu i samopoczuciu.

Czym w ogóle jest program "Gut Balance Revolution"?
Program ten ma na celu doprowadzenie Twojej mikroflory jelitowej do prawidłowego stanu. Wypędzenie złych bakterii, a zasianie tylko tych dobrych. Co zyskujesz? Szczupłą i zdrową sylwetkę, pełnie zdrowia i świetne samopoczucie. Jeżeli od dawna nie możesz schudnąć, zgubić nadprogramowych kilogramów, mimo stosowanej diety i ćwiczeń, czujesz ciągłe zmęczenie i niechęć do wszystkiego, masz wiecznie wzdęcia, gazy, bóle brzucha i inne tego typu dolegliwości układu pokarmowego, stosowane przez Ciebie diety i inne sposoby nie przynosiły oczekiwanych rezultatów to ten program jest dla Ciebie! Dzięki programowi pozbędziesz się wszelkich objawów, poprawisz stan zdrowia i w końcu osiągniesz pełnie zdrowia, a Twoje życie zmieni się diametralnie! 

Jak wygląda program "Gut Balance Revolution"
Podzielony jest na trzy fazy. Każda faza jest inna i należy ją dokładnie przestrzegać. W każdej fazie autor wskazuje na 10 superproduktów, które powinny znaleźć się w danym jadłospisie.

I. Restart. Pielenie wewnętrznego ogrodu i usprawnienie metabolizmu
Trwa 30 dni. Przez ten okres będziesz stosował/a dietę niskowęglowodanową ketogeniczną. Nauczysz się świadomego jedzenia, zredukujesz stan zapalny, poprawisz trawienie, schudniesz, nawet do 7 kg!.
II. Równowaga. Zasiew i nawożenie wewnętrznego ogrodu.
Trwa do momentu uzyskania upragnionej przez Ciebie masy ciała. Tak na prawdę możesz stosować ją przez całe życie. Opiera się na zasadach zdrowego odżywiania. W tym etapie włączasz większą ilość węglowodanów. Twoja mikroflora jelitowa wyrasta na "piękny i bujny ogród".
III. Rewitalizacja. Zdrowa mikroflora na całe życie. 
Dotarcie do tej fazy oznacza przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej i osiągnięcie optymalnej masy ciała. W tej fazie włączasz do diety nowe produkty, a od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na jakąś niezdrową przekąskę, która nie odbije się na Twoim zdrowiu i nowej figurze.


Pewnej motywacji i otuchy do dalszej pracy nad sobą dają zamieszczone na stronach kartek autentyczne historie pacjentów autora książki. Opowiadają oni jak czuli się przed programem, a jak po zastosowaniu zaleceń poprawili swój stan zdrowia.


Autor nie zapomniał o aktywności fizycznej, która również jest istotna na drodze poprawy stanu zdrowia organizmu. Zaproponowanych rodzajów ćwiczeń jest dużo, a intensywność można dobrać samemu, w zależności czy jesteśmy na poziomie podstawowym czy zaawansowanym. 


W książce oprócz tabel z produktami zalecanymi w odpowiednich fazach są również zamieszczone jadłospisy, z których możemy, ale nie musimy korzystać. Równie dobrze można samemu przygotowywać posiłki, wiedząc jakie artykuły żywnościowe możemy spożywać na danym etapie. Korzystając jednak z gotowych jadłospisów, mamy do dyspozycji także mnóstwo przepisów, które brzmią apetycznie i inspirują do przygotowania. Dwa z nich możecie zobaczyć poniżej. Podsumowując, książka jest genialna! Całkowicie mnie zainteresowała i wciągnęła w świat mikroflory jelitowej. Temat jak najbardziej wpadł w moje upodobania i sama nie wiem, czy nie skuszę się na zastosowanie programu "Gut Balance Revolution", aby odbudować swój mały, a jednak dość duży jak się okazuje mikroświat :) Informacje zawarte w lekturze są napisane przejrzystym językiem, prostym do zrozumienia. Wszystko opisane dokładnie i świetnie wytłumaczone, także bez problemów można wdrożyć cały lub chociaż część omawianego tu programu. Książkę "Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej" polecam bardzo mocno! 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Galaktyka

2 komentarze:

  1. Ooo, bardzo ciekawa pozycja, nie słyszałam o niej wcześniej! Pogłębiają się badania naukowe nt. roli mikroflory jelitowej w życiu człowieka - wpływ na psychikę, otyłość, różne choroby. Super, że coraz więcej jest książek, które może przeczytać zwykły śmiertelnik, niekoniecznie operujący terminologią medyczną :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejny tytuł do zapisania i nabycia w najbliższym czasie :D Tylko trzeba sobie pracę wakacyjną znaleźć xD Bardzo fajny też pomysł z dodatkowymi ćwiczeniami, bardzo dużo osób o tym aspekcie nie pamięta a jest on równie ważny :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...