Moje pierwsze rogaliki! I to udane w 100%. Zniknęły migiem! Smakowały wszystkim! Zdrowe, pełnoziarniste, nie przesłodzone, o niskiej zawartości tłuszczu. Delikatnie wypieczone, mięciutkie w środku i lekko chrupkie na zewnątrz. Skrywające przepyszne wnętrze w postaci ekologicznego dżemu z rokitnika, który pasował tu idealnie! Nadał dodatkowej słodyczy, nieziemskiego aromatu i oryginalnego smaku.
Składniki:
- 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 20 g świeżych drożdży
- 100 ml mleka
- 40 g ksylitolu
- 1 laska wanilii
- 1 jajko
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- dżem z rokitnika ekologiczny
- 2 łyżki mąki pszennej do podsypania
Przygotowanie:
- Podgrzej, ale nie zagotuj mleko. Rozpuść w nim drożdże, łyżkę ksylitolu i łyżkę mąki (ksylitol i mąka z wymierzonych wcześniej porcji). Odstaw na 15 minut.
- Do miski wsyp pozostałą mąkę, ksylitol, jajko, olej rzepakowy, ziarenka z laski wanilii oraz rozrobione drożdże. Wymieszaj i dokładnie wyrób ciasto. Przy wygniataniu możesz sobie pomóc jedną łyżką mąki pszennej, ciasto wtedy nie będzie się mocno kleiło.
- Odstaw wyrobione ciasto w ciepłe miejsce i przykryj ściereczką na ok. 1 h.
- Następnie rozwałkuj ciasto na okrągły placek. Podziel go na 8 trójkątów.
- Każdy trójkąt posmaruj łyżeczką dżemu z rokitnika i "zroluj" do postaci rogalika.
- Gotowe rogaliki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
- Następnie wstaw do nagrzanego na 180*C piekarnika i piecz przez 25 minut. Przed pieczeniem możesz posmarować rogaliki żółtkiem rozrobionym z odrobiną ciepłej wody, aby nabrały ładnego koloru.
prezentuja sie wysmienicie:)
OdpowiedzUsuńMniam, rogalikami nigdy nie pogardzimy :D A z takim nadzieniem ciekawym to już w ogóle :)
OdpowiedzUsuńPo Twoim opisie i zdjęciach już się zrobiłam głodna (choć niedawno jadłam dwie kolacje :P) Wyglądają jesiennie, ciekawie i przepysznie :)
OdpowiedzUsuńZrobiłam i wyszły pyszne. Nawet wymagającemu tacie przypasowały :)
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę, że smakowały :) Dziękuję za wiadomość ;)
Usuńile wyszło rogalików z tej porcji?
OdpowiedzUsuńRobiłam te 1,5 roku temu, także nie pamiętam. Po zdjęciu wnioskuję, że około 8 sztuk na pewno.
UsuńAj, to znowu ja. Musisz wybaczyć,ale może sprecyzuję, o który przepis mi chodzi. Marzą mi się rogaliki i znalazłam u Ciebie przepis, który mnie zaciekawił, ale chcę się dopytać o kilka kwestii. Pomożesz?:) http://zdrowyjezyk.blogspot.com/2015/09/penoziarniste-rogaliki-drozdzowe-z.html#
OdpowiedzUsuńCzy mogę użyć mąki orkiszowej do wypieku chleba? Jeśli tak, to w tym przypadku ile to będzie 200g? I drugie pytanie odnośnie tych drożdży 20 g świeżych, to ile?
Wybacz mi zawracanie głowy :)
Myślę, że możesz użyć tej mąki. Nie rozumiem pytań o ilość... W recepturze dokładnie wymieniłam gramaturę nawet Ty ją podałaś. Przygotowując przepisy zawsze ważę składniki, dlatego polecam do tego celu wagę kuchenną. A podchodząc do tego inaczej. Jeżeli chodzi o drożdże bardzo łatwo to podzielić. Kostka ma zazwyczaj 100 g, więc podziel ją na 5 części i użyj 1, wówczas wyjdzie 20 g. Z mąką na prawdę nie wiem. Każda mąka zajmuje inne objętościowo gramatury. Strzelałabym "na oko", że może to być 1 i 1/3 szklanki, ale pewna nie jestem.
Usuń