RECENZJA - Twój drugi mózg :)

8 lipca 2017

Bardzo lubię czytać literaturę naukową, z której mogę nauczyć się wiele nowych rzeczy i poznać mnóstwo interesujących faktów. Jednym z elementów, na które szczególnie zwracam uwagę w takich publikacjach to wykształcenie autora i czy faktycznie jest on ściśle powiązany z tematem, który porusza w swojej lekturze. "Twój drugi mózg" Wydawnictwa Feeria spełnia ten "wymóg", bowiem autorem jest dr Emeran Mayer - uczony i światowy ekspert, zajmujący się od ponad 40 lat badaniem zależności łączących mózg i jelita. 


Okładka książki od razu przykuła moją uwagę - niebieskie barwy i obrazy przedstawiające mózg oraz jelita, stanowiące tematykę lektury. "Twój drugi mózg" podzielono na 3 części, a w każdej z nich znajdziemy odrębne rozdziały i podrozdziały. Taki rozkład oraz dobrze dopasowana czcionka sprawiają, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. W środku znaleźć można także kilka przejrzystych rysunków. 


Tematem książki jest wyjaśnienie w jaki sposób zależności mózg-jelita wpływają na nastrój, decyzje oraz stan zdrowia. 

W pierwszej części dowiesz się nieco o układzie pokarmowym i mikrobiocie zasiedlającej Twoje jelita. Poznasz sposób komunikacji mózgu z narządami wewnętrznymi i na odwrót - narządów wewnętrznych z umysłem, a także efekty tej współpracy. Zostaną tu także wytłumaczone bardzo istotne role jakie pełnią bakterie jelitowe. Uświadomisz sobie, że ich obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Część druga w głównej mierze dotyczy stresu, emocji i ich wpływu na pracę jelit i dialog jelita-mózg. Poznasz negatywne oddziaływanie stresu oraz jakie spustoszenia powoduje w środku Twojego ciała. Część trzecia składa się z informacji dotyczących działań, które należy podjąć, aby stan zdrowia mózgowo-jelitowy był w jak najlepszej formie. Rozdziały tu zamieszczone będą dotyczyły w głównej mierze odpowiedniej diety - tej prawidłowej oraz tej negatywnej. Ostatni rozdział zatytułowany "Prosta droga do dobrego samopoczucia i optymalnego stanu zdrowia" poruszy tematy, dzięki którym będziesz wiedział/-a jak dbać o swoje zdrowie, a mianowicie sprawność mózgu i mikrobioty jelitowej. 

Przekazywane treści są oparte na doświadczeniu autora, przybliża on wiele prac naukowych związanych z tematem książki, a także opisuje historie osób, które borykały się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi omawianych zagadnień. 


Podsumowując. Mimo, że przeczytałam już mnóstwo książek o podobnej tematyce to nadal czytam kolejne z dużym zainteresowaniem. Tak było w tym przypadku. Nie tylko odświeżyłam wiedzę, ale także wzbogaciłam ją o nowe wiadomości. "Twój drugi mózg" polecam osobom, których ta tematyka również ciekawi, które chcą poznać działanie swojego mózgu i jelit, a także jak istotna jest ich współpraca, dowiedzieć się o prawidłowej diecie, którą zadowoli się Twoja mikroflora jelitowa. Być może znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące poruszanych w owej książce tematów. Lekturę jak najbardziej polecam i zaliczam do bardzo dobrych!

4 komentarze

 1. Książka którą warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo już na ten temat czytałam, ale masz rację, że wiedzy nigdy dość ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno wniosłaby coś nowego i rozszerzyłaby moją wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie mamy w planach ją kupić :) Słyszałyśmy już o niej bardzo pochlebne recenzje :)

  OdpowiedzUsuń