RECENZJA - Dietetyka sportowa :)

16 stycznia 2018

Jedną z nowości książkowych Wydawnictwa Galaktyka jest "Dietetyka Sportowa" autorstwa Justyny i Krzysztofa Mizera. Justyna jest magistrem dietetyki sportowej, natomiast Krzysztof doktorem fizjologii sportu, trenerem personalnym i szkoleniowcem. "Dietetyka sportowa" jest wydana bardzo estetycznie i przejrzyście. Lekturę podzielono na 8 rozdziałów, a te z kolei na podrozdziały. Układ poszczególnych rozdziałów jest rozłożony w takim sposób, aby informacje były czytelne dla odbiorcy. Duża czcionka, dodatek koloru, niekiedy obecność tabelek i schematów sprawia, że książę czyta się lekko i przyjemnie. 


Pierwszy rozdział wprowadzający dotyczy odpowiedzi na pytanie "Jak i skąd organizm pozyskuje energię", a wśród zamieszczonych tu treści znajdziesz także odpowiedź m.in. na takie zagadnienie jak "Ćwiczę intensywnie, tracę litry potu, a nie chudnę". Kolejne rozdziały to wiadomości na temat węglowodanów, białek oraz tłuszczów. W tych fragmentach poznasz znaczenie tychże składników ogólnie dla organizmu, jak i dla osób trenujących. Nie zabraknie także działu związanego z płynami. Dowiesz się o znaczeniu nawadniania, poznasz rodzaje wód, napojów sportowych i innych płynów - takich jak kawa, herbaty, napoje energetyczne. Przedostatnie dwa rozdziały dostarczają informacji na temat suplementów diety, a także samych diet stosowanych w różnych dyscyplinach sportowych. Ostatni rozdział to zbiór przepisów. Jest on krótki, aczkolwiek zawiera kilka ciekawych pomysłów na zdrowe posiłki. 

Zawarte w książce informacje są oparte na badaniach naukowych (co często jest zaznaczane w tekście) oraz doświadczeniu autorów. Podczas czytania "Dietetyki sportowej" będziesz miał/-a okazję zapoznać się z historiami osób, które były pod opieką Justyny i Krzysztofa. 


Podsumowanie. "Dietetyka sportowa" jest zbiorem najistotniejszych informacji niezbędnych dla osób trenujących zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Jak piszą autorzy książka może posłużyć osobom interesującym się sportem i dietetyką, jak i studentom AWF, trenerom, dietetykom oraz miłośnikom zdrowego żywienia. Czytałam wiele komentarzy negatywnych na jej temat, głównie dlatego, że lektura ta nie dostarcza nowych/wyszukanych, rozbudowanych informacji. Jest raczej zbiorem "prostych" wiadomości, które dla niektórych mogą być już zwyczajnie znane. Ja także wiele już wiedziałam czytając tę książę, ale także poznałam nowe informacje i co ważne odświeżyłam sobie "starą wiedzę". Dlatego uważam, że książka jest godna polecenia. Stanowi kompendium wiedzy na temat żywienia w sporcie. I wiem, że przy chwilowym zaniku wiadomości mogę zerknąć do tej pozycji i z łatwością odnaleźć interesujące mnie zagadnienie. Także polecam "Dietetykę Sportową" Wydawnictwa Galaktyka. 

2 komentarze

  1. Przydałaby nam się taka książka aby mieć te podstawy zawsze pod ręką :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaciekawiłaś mnie tą książka. Szukałam pozycji, która będzie strikte pod dietetykę sportową> wiadomo jest, że jeśli dietetyk chce pracować z jakimś sportowce to musi bardzo dobrze poznać specyfikę danego sportu i chyba takich informacji nie znajdę. Ale z fotek zrobionych przez Ciebie można wywnioskować, że znajdę trochę info, takich, które nie są zawarte w innych książkach.
    Dzięki i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń