RECENZJA - Leczenie zaburzeń odżywiania. Pomost między nauką a praktyką.

1 lutego 2018

Od jakiegoś czasu poszukiwałam na prawdę dobrej, specjalistycznej lektury dotykającej problem zaburzeń odżywiania. Między innymi dlatego, że uważam to za ważny temat i chciałabym Wam przedstawić pozycję godną polecenia. Moje oczekiwania spełniła książka Wydawnictwa Elsevier Urban & Partner pt.: "Leczenie zaburzeń odżywiania. Pomost między nauką a praktyką". Chciałam bliżej się z nią zapoznać, w tym poznać opinię innych osób, jednak takowych nie znalazłam, dlatego zamieszczam dla Was moją recenzję, która mam nadzieję pomoże Wam w odpowiedzi na pytanie "czy warto po tę książkę sięgnąć?". Nazwiska autorów niestety jestem zmuszona pominąć, ze względu na ich bardzo obszerną listę, ponieważ pozycję tę tworzyło szerokie grono specjalistów. Książka pierwotnie powstała w 2010 roku, nie jest polska, ale została przetłumaczona na nasz język i wydana w 2013 roku. 


Krótko od strony wizualnej, która być może dla niektórych jest istotnym aspektem, nawet w takich pozycjach jak ta. Książka wydana jest w twardej oprawie. Dodatkowo otrzymałam ją zawiniętą folią, mając pewność, że nikt wcześniej nie mógł jej przeglądać. Duża, czytelna czcionka i odpowiedni podział informacji sprzyja dobremu czytaniu. Oprócz treści, która stanowi zdecydowaną większość lektury niekiedy pojawiają się schematy, tabelki z informacjami oraz sporadycznie ryciny. Lekturę podzielono na 6 głównych części. Każda część składa się z kilku rozdziałów, a te zawierają jeszcze dodatkowo podrozdziały.


Sam temat poruszany w książce nie jest łatwy, dlatego zrozumiałe jest, że treści zmieszczone w niej nie należą do najprostszych. "Leczenie zaburzeń odżywiania" to książka naukowa, pisana językiem specjalistycznym, mogąca niekiedy zawierać niezrozumiałe treści dla odbiorcy niezwiązanego w jakikolwiek sposób z opisywaną problematyką. Jednak są obecne częste ułatwienia i wyjaśnienia trudnych pojęć, skrótów, co daje możliwość przebrnięcia przez te niejasne wątki. W pozycji tej znajdziesz unikatowe informacje, które nie są tak rozpowszechniane, jak te znane masowo. Rozdziały napisane są przez różnych autorów, samodzielnie lub w zespole. Dzielą się oni z czytelnikami swoim doświadczeniem z pracy z osobami chorującymi na zaburzenia odżywiania. A jednocześnie, te doświadczenie poparte jest rezultatami badań naukowych. Tematy przedstawione są bardzo szczegółowo i starannie. Znajdują się podsumowania omawianych treści, tak aby w łatwy sposób zebrać przeczytane informacje. Każda część kończy się bardzo obszerną bibliografią, a także w samym opracowaniu od razu podawane są źródła. Jak sam tytuł podaje lektura przedstawia schematy leczenia zaburzeń odżywiania. Opisuje w jaki sposób osoby chore są przywracane do zdrowia poprzez zastosowanie odpowiednich metod, terapii, leków, angaż innych osób, sposób żywienia czy element aktywności fizycznej i wiele wiele innych czynności niezbędnych do uzyskania pozytywnych efektów. 



Zaburzenia odżywiania to temat trudny, ale i bardzo ważny. W dzisiejszych czasach jest to zjawisko bardzo często spotykane i często niezrozumiane. Obecny jest brak świadomości, iż zaburzenia odżywiania, m.in. takie jak anoreksja czy bulimia mogą doprowadzić do śmierci. Ta książka stanowi znakomity zbiór wiadomości, począwszy od genezy tych schorzeń, poprzez ich przebieg, aż w końcu sposoby leczenia. Zamieszczone treści być może nie zawsze są proste do zrozumienia dla każdego odbiorcy, ale za to są rzetelne i solidne. Polecam "Leczenie zaburzeń odżywiania. Pomost między nauką a praktyką" wszystkim tym, którzy w jakimś stopniu związani są z poruszanymi tu zagadnieniami. Przytoczę w tym momencie słowa prof. dr hab. n. med. Sławomira Sidorowicza: " Książka [...] jest adresowana nie tylko do specjalistów zajmujących się leczeniem zaburzeń odżywiania się, ale i do innych osób, zmagających się z masą i kształtem czyjegoś bądź własnego ciała". 

1 komentarz

  1. Tą książką też nas bardzo zaciekawiłaś. Przydałaby mi się taka pozycja na studiach ;)

    OdpowiedzUsuń