RECENZJA - Jelita wiedzą lepiej :)

3 kwietnia 2018

Autorem "Jelita wiedzą lepiej. Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało" jest Michael Mosley. Studiował on medycynę, ale jej nie ukończył i zaczął pracę w BBC jako dziennikarz naukowy, producent i prezenter programów naukowych. Jest także twórcą dość popularnej książki ukazującej temat diety 5:2. Książka została wydana przez Wydawnictwo Otwarte. Premiera książki będzie miała miejsce 18 kwietnia. 


Wizualnie książka jest raczej prosta. W środku znajdziesz samą treść, bez żadnych zdjęć czy schematów. Za to wykonanie jest bardzo solidne. Uwagę przykuwa estetyczna, przyciągająca wzrok różowa okładka. Treści są uporządkowane, posegregowane, nowe tematy oddzielają niebieskie podtytuły. Całość jest bardzo przejrzysta, przez co książkę czyta się niezwykle szybko (oczywiście na ten aspekt wpływa także sam poruszany temat). 


Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zawiera bardziej teoretyczne informacje, dotyczące rzecz jasna przewodu pokarmowego. Została ona jednak tak ciekawie opowiedziana, a zarazem przystępnym językiem, że chyba każdy jest w stanie zrozumieć ten uproszczony mechanizm układu pokarmowego. A interesującym elementem jest to, że autor wplata w teorię relację z podróży po swoim własnym wnętrzu (w skrócie - połknął kapsułkę z kamerką, która wędrowała przez cały układ pokarmowy). Tutaj opowiada także o różnorodnym świecie naszego mikrobiomu, wskazuje na te lepsze i gorsze bakterie w naszych jelitach. Opisuje niektóre grupy produktów dobrze działających na mikrobiom oraz wskazuje te złe. Porusza temat aktywności fizycznej i stresu, mających wpływ na mikroorganizmy w jelitach. Poleca także dietę 5:2, którą spopularyzował (mówi o niej jednak bardzo krótko). Jego książki o tej diecie nie czytałam, ale wiem na jakich zasadach jest opierana i nie jestem zwolenniczką tego typu sposobu żywienia, według którego należy jeść normalnie przez 5 dni, a prze kolejne dwa pościć przyjmując 500/600 kalorii. 

W drugiej części przedstawia interesujący program zrestartowania swojego mikrobiomu. Składa się z dwóch faz - fazy wykluczenia i naprawy oraz fazy ponownego wprowadzenia wybranych grup produktów. Kolejno ukazane są przepisy na zdrowe posiłki, dobre dla mikrobiomu. Są one ciekawe, różnorodne i zapowiadają się na smaczne. Na końcu zamieszczone są dodatkowo tabelki ze skróconym jadłospisem oraz dzienniczek żywieniowy do samodzielnego wypełniania. 


Podsumowując. Przeczytałam już dość sporo lektur poruszających temat jelit i zasiedlającego ich mikrobiomu. Także w tym temacie trochę już wiedziałam, ale czytając "Jelita wiedzą lepiej" dowiedziałam się kilku nowych informacji oraz co dla mnie istotne przypomniałam sobie pewne kwestie. Autor przedstawia treści oparte na badaniach naukowych lub na efektach eksperymentów przeprowadzonych na sobie czy innych chętnych uczestnikach (na prawdę jest ich bardzo dużo). Wiadomości są rzetelne, a same treści bardzo wciągające, przez co ciężko się oderwać od czytania. Książkę czyta się niezwykle szybko i zrozumiale. Dlatego zdecydowanie mogą po nią sięgnąć osoby niezwiązane z taką tematyką, bo jest ona dostępna dla każdego. Temat jelit i bakterii w nas bytujących myślę, że będzie zaskakiwał jeszcze nie raz, tak jak to jest w przypadku tej pozycji. Ja osobiście książki o tej tematyce bardzo lubię, uważam mikroflorę jelitową za bardzo ważny element wpływający na nasze ogólne zdrowie. Jeżeli masz problemy ze zdrowiem, które można powiązać z jelitami, z mikrobiotą, jeśli interesuje Cię ten temat, poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z układem pokarmowym, chcesz zmienić coś w swoim żywieniu, cierpisz na wzdęcia, bóle brzucha itd. to sięgnij po tę lekturę, być może znajdziesz tam istotne i przydatne informacje. 

4 komentarze

 1. JUż gdzieś spotkałam się z tą książką i tytułem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat jelit i bakterii jest teraz niezwykle popularny i co rusz wychodzą jakieś nowe książki w tym zakresie :D Myślę, że wiedzy nigdy dość, a eksperyment z połknięciem kamerki brzmi bardzo ciekawie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. zachęciła mnie ta recenzja do kupna, fajnie że pokazałaś wnętrze książki i tak dokładnie opisałaś zawartość ;)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że recenzja się Tobie spodobała :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń