RECENZJA - Wege. Dieta roślinna w praktyce :)

3 lipca 2018

Ostatnio w moje ręce wpadła bardzo dobra, rzetelna lektura poruszająca w skrupulatny sposób temat diety wegańskiej. Autorką "Wege. Dieta roślinna w praktyce" jest dietetyk Iwona Kibil. Natomiast książka została wydana przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Tak dobry duet może prognozować tylko świetną lekturę. Zapraszam do recenzji. 


Książka pod względem wizualnym, estetycznym bardzo zadowala. Delikatne "cieniutkie" kartki, łagodne odcienie zieleni, prostota, ale w jak najlepszym wydaniu. Praktyczny podział treści, przejrzystość i wzbogacenie słów o tabelki, wykresy czy schematy. Taki pakiet cech sprawia, że lekturę czyta się przyjemnie i zrozumiale dla każdego odbiorcy.


"Wege. Dieta roślinna w praktyce" to źródło szczegółowych informacji dotyczących diety wegańskiej. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne wiadomości na temat żywienia opartego na surowcach roślinnych. Ale zaczynając od początku. We wstępie poznasz wszystkie rodzaje diet wegetariańskich i sposób na prawidłowe odnajdywanie rzetelnych informacji odnoszących się nie tylko do diety roślinnej. Zobaczysz także, jakie korzyści płyną ze stosowania takiego sposobu odżywiania się. Kolejne rozdziały to dokładne opisy poszczególnych składników diety - makroskładników, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów oraz mikroskładników, czyli niektórych witamin i minerałów. Dowiesz się jakie pełnią funkcje w naszych organizmach, gdzie ich szukać w pożywieniu, jak radzić sobie z niedoborami i wiele wiele więcej. Dieta roślinna bogata jest w związki antyodżycze, które mogą zaburzać dostępność składników odżywczych (ale niekiedy mogą działać także przeciwzapalnie i antynowotworowo). Autorka poświęca im cały rozdział, dokładnie je charakteryzuje, wskazuje praktyczne sposoby ograniczenia ich negatywnego działania. Duża część lektury poświęcona jest bilansowaniu diety roślinnej. Na początku autorka opisuje jak powinna wyglądać dieta wegańska dla osób zdrowych, z jakich produktów się składać, jaką wartość energetyczną musi posiadać (dla każdego indywidualna), a także odpowiada na pytanie: "jak zacząć wdrażać dietę roślinną, jeżeli dotąd jadłeś mięso, jaja i nabiał?". Później opisuje schemat prawidłowo wyglądającej diety wegańskiej w różnych przypadkach, jak np. ciąża, laktacja, osoby aktywne fizycznie czy odchudzające się. Bardzo spodobał mi się jeden z ostatnich rozdziałów, który tłumaczy najczęstsze problemy napotykane podczas przechodzenia na dietę roślinną. Z tego rozdziału dowiesz się nieco o soi, bezpieczeństwie żywności, przydatnych poradach w kuchni czy suplementacji. W książce znajdziesz także trochę informacji na temat surowej diety wegańskiej. Poznasz plusy i minusy takiego sposobu odżywiania się, a także będziesz miał/-a okazję wypróbować kilka przepisów zgodnych z zasadami tej diety. Ostatni rozdział to przyjemna, jedzeniowa część, mianowicie przepisy, a dokładnie przykładowe jadłospisu dla różnych grup - dla weganki i dla weganina, dla osoby na diecie redukcyjnej, a także na diecie low FODMAP czy w ciąży. Przykładowych jadłospisów jest więcej, a same przepisy bardzo zachęcające. 


Podsumowując, książkę " Wege. Dieta roślinna w praktyce" jak najbardziej polecam. Uważam, że jest bardzo dobrym, rzetelnym źródłem informacji na temat diety wegańskiej. Jest godna uwagi i zadecydowanie zachęcam do zapoznania się z nią. Myślę, że każdy może z niej skorzystać, zarówno zaawansowani weganie oraz wegetarianie, jak i osoby będące dopiero na samym początku swojej roślinnej diety, a także Ci, którzy nawet nie myślą o przejściu na takowy sposób żywienia. Inne osoby, którym z pewnością przyda się ta lektura to lekarze, dietetycy, osoby obciążone chorobami cywilizacyjnymi, osoby z alergiami czy rodzice dzieci na diecie roślinnej. Informacje zawarte w książce są poparte badaniami naukowymi, a także własnym doświadczeniem autorki. Istotny jest także fakt, że pozycja ta jest dopasowana dla wegan i wegetarian żyjących w Polsce, a wspominane produkty łatwo dostępne. 

Brak komentarzy

Prześlij komentarz