Chleb z kaszy gryczanej - tylko 3 składniki!

18 września 2018

Spora ilość kaszy, którą otrzymałam od marki NaturAvena zmotywowała mnie w końcu do przygotowania chleba gryczanego, którego wypiek planowałam już od bardzo dawna. Chleb jest bardzo prosty do przygotowania, jednak wymaga czasu, bo około półtora dnia na napęcznienia kaszy i wyrośnięcia zblendowanej masy. Chleb z kaszy gryczanej, jak można zobaczyć na zdjęciach jest pięknie wyrośnięty, mimo braku żadnych spulchniaczy. Smakiem różni się od standardowych chlebów, bo czuć nutkę gryki, niezbyt intensywną, ale jednak obecną. Ja kaszę gryczaną uwielbiam i podsumowuję ten chlebek jako bardzo udany i smaczny. 


Składniki:

Przygotowanie:
  1. Kaszę opłucz pod bieżącą wodą. 
  2. Zalej 700 ml wody i odstaw na noc. 
  3. Rankiem zamieszaj dokładnie kaszę i powtórz tę czynność jeszcze raz w ciągu dnia. 
  4. Wieczorem namoczoną kaszę wraz z wodą, którą kasza nie do końca wsiąknęła zmiksuj z blenderze z dodatkiem soli. Nie jest konieczne miksowanie aż do jedwabiście gładkiej konsystencji. Konsystencja ma przypominać gęstą śmietanę (ale taką bez mleka w proszku, bo wtedy jest sztywna jak galaretka 😂).
  5. Następnie masę przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw na noc do wyrośnięcia. 
  6. Rankiem wstaw wyrośnięte ciasto do nagrzanego na 200*C piekarnika i piecz przez 1 godzinę w termoobiegu. 
  7. Upieczony chleb od razu wyciągnij z formy i usuń papier do pieczenia. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia, najlepiej na kratce, aby mógł swobodnie parować. 
  8. Przechowuj w lodówce. 


4 komentarze