RECENZJA - Dietetyka Kliniczna

13 maja 2019

W kwietniu tego roku swoją premierę miał najnowszy podręcznik z dziedziny dietetyki. Dietetyka Kliniczna pod redakcją naukową profesora nauk medycznych Mariana Grzymisławskiego to kompendium najświeższej wiedzy z obszaru dietetyki, w tym leczenia żywieniowego oraz żywienia klinicznego. Wydana przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie i stworzona przez wybitnych specjalistów różnych dziedzin medycyny i nauk żywieniowych. 


Biorąc pod uwagę wydanie książki odnośnie szeroko pojętego wyglądu to jest ono naprawdę bardzo zadowalające. Treści zawarte w Dietetyce Klinicznej są przejrzyste, a wpływ na to ma między innymi odpowiednia wielkość czcionki, zastosowanie różnych kolorów, użycie punktorów, wytłuszczeń niektórych wyrazów/sformułowań, podział głównych rozdziałów na kilka części czy elementy takie jaki tabele i ryciny. Każdy z tych aspektów znacząco wpływa na czytelność i sprawne, bezproblemowe odnalezienie szukanej informacji. Z pewnością będzie to też pomocne podczas nauki. 

Typ oprawy: miękka
Ilość stron: 594
Bibliografia: obecna, na końcu każdego rozdziału 
Skorowidz: obecny


Dietetyka Kliniczna to aż 16 rozdziałów merytorycznej wiedzy dietetycznej. Oprócz praktycznych informacji odnośnie sposobów leczenia żywieniowego w różnych jednostkach chorobowych zamieszczono tu także teoretyczną wiedzę na temat fizjologi układu pokarmowego wraz z kontrolą pobierania pokarmu, a także zagadnienia dotyczące żywienia w różnych grupach populacyjnych i stanach fizjologicznych - od żywienia niemowląt, dzieci, młodzieży, poprzez kobiety ciężarne i karmiące do osób starszych. Dietetyka Kliniczna to źródło informacji na temat doboru prawidłowego postępowania dietetycznego w chorobach przewodu pokarmowego (m.in. choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego, marskość wątroby, SIBO, celiakia, nieswoiste choroby zapalne jelit), cukrzycy, otyłości, niedożywieniu, zaburzeniach odżywiania (anoreksja, bulimia), chorobach nowotworowych, nerek, układu krążenia, chorobach skóry (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik) oraz nadwrażliwościach pokarmowych (np. nietolerancja fruktozy, laktozy, kwasu acetylosalicylowego). Poszczególne rozdziały zostały stworzone przez wybitnych specjalistów z danych dziedzin medycyny i nauk żywieniowych. Rozdziały rozpoczynają się wprowadzeniem, które obrazuje daną chorobę. Z kolei idąc dalej znajdziesz mnóstwo praktycznej wiedzy odnośnie tego, jakie prawidłowe żywienie dobrać do przypadku, na czym opierać dietę pacjenta, z czego zrezygnować, a to wszystko poparte badaniami naukowymi, wieloletnim doświadczeniem i kompetencjami autorów. W podręczniku są także poruszane treści najnowszych trendów dietetycznych, przykładowo przegląd alternatywnych diet w leczeniu otyłości  czy chorób nowotworowych. Ostatnie rozdziały to omówienie żywienia pozajelitowego, dojelitowego i parenteralnego, a także znaczenia prebiotyków, probiotyków, żywności specjalnego przeznaczenia medycznego i suplementów diety. 


Podsumowując, Dietetyka Kliniczna zdecydowanie jest książką godną polecenia szczególnie dla studentów dietetyki, dietetyków, lekarzy praktyków oraz wszystkich innych osób, które interesują się prawidłowym sposobem żywienia i doborem tego żywienia do danego schorzenia. Podręcznik ten stanowi źródło najnowszej wiedzy współczesnej dietetyki. To kompendium wiedzy o aktualnych zaleceniach dotyczących leczenia żywieniowego w wybranych jednostkach chorobowych, zagadnieniach nowych trendów dietetycznych,  żywieniu w chorobach, które nie były poruszane w starszych podręcznikach żywienia człowieka (np. zalecenia dietetyczne w wybranych chorobach skóry czy postępowanie dietetyczne w zaburzeniach odżywiania). Dla mnie, jako dietetyka książka ta stanowi znakomite źródło najnowszej wiedzy, z której będę korzystała w mojej praktyce.

Brak komentarzy

Prześlij komentarz