wtorek, 20 sierpnia 2013

Najpierw przeczytaj, potem kupuj!

Chciałabym uświadomić osobom zaglądającym na mojego bloga i nie tylko, jak ważne jest czytanie etykiet produktów spożywczych przed ich zakupem. Wiele z nas nie jest świadomych tego, co tak na prawdę znajduje się w żywności, którą spożywamy. Im dłuższy skład danego produktu tym lepiej zostawić go na półce w sklepie. Produkty zawierające tylko podstawowe składniki, potrzebne do ich wyprodukowania są o wiele zdrowsze od tych z pełną listą. Zaczyna się ona od w miarę rozumianych słów (m.in. syrop glukozowo-fruktozowy), a kończy po te bardziej skomplikowane, czyli wszystkie tak zwane "E" (E124, E250, E202). Nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, jakie rzeczy spożywamy MY i jakie dajemy najbliższym nam osobom. Istnieje jedna pewna reguła - składnik będący na początku listy występuje w największej ilości. Czyli na przykład jeżeli cukier zajmuje pierwsze miejsce, wiemy że jest go najwięcej. A żeby jeszcze bardziej poznać ilość przykładowego już cukru, należy sprawdzić tabelkę wartości odżywczych.

Znalezione obrazy dla zapytania czytaj etykiety produktów

Takie tabele są na prawdę przydatne, bo cukier może być ukryty pod wieloma innymi nazwami. I tak weryfikując skład stwierdzamy, że cukru w składzie nie ma. I może to niekiedy być mylne, bo występuje on pod różnymi innymi postaciami, a są to na przykład: miód, glukoza, dekstroza, syrop kukurydziany, sorbitol, koncentrat soku owocowego, galaktoza, laktoza, polidekstroza, mannitol, ksylitol, maltodekstryna, syrop glukozowo-fruktozowy. To tylko dane na przykładzie cukru, a składników i ich zamienników, podstawników jest dużo, dużo więcej!

Kupując produkt pamiętajmy sprawdzić datę spożycia. Nie jedzmy przeterminowanych produktów, nie wiadomo jak były przechowywane i jak obecnie wyglądają w środku opakowania. 

Jeżeli dbasz o linię, jesteś na diecie nie zamieniaj standardowych produktów na te z oznaczeniem light, 0% itp. Sprawdź najpierw skład. Często jest tak, że w takich produktach im mniej tłuszczu tym więcej cukru i na odwrót!

Kiedyś też nie zwracałam uwagi na skład tego co jem, ale od kiedy zaczęłam się tym interesować, nie ma produktu którego najpierw bym dokładnie nie obejrzała, chyba że często go już kupuje i znam jego skład (choć w takim przypadku też trzeba mieć na uwadze takie produkty, bo producenci w każdej chwili mogą zmienić recepturę). Zwracajmy uwagę na to, bo zdrowie mamy tylko jedno, należy o nie dbać i nie faszerować go chemikaliami różnego pochodzenia. Zrezygnujmy więc z nie zdrowych produktów z pełną gamą różnych składników, o których nawet nie mamy pojęcia co oznaczają i jak wpływają na nasze zdrowie. Zainteresujmy się zdrową żywnością! Bogatą w naturalne witaminy i składniki mineralne. Zawierającą tylko potrzebne składniki do jej wyprodukowania. Świeżą, pachnącą naturalnie, kolorową. Takie cechy posiada właśnie żywność z naturalnych składników. Taka dieta, przyniesie nam wiele korzyści. Poprawi się nasza kondycja skóry, samopoczucie, zdobędziemy więcej energii. W końcu będziesz mogła/mógł poznać prawdziwy smak jedzenia, które kiedyś pachniało tylko i wyłącznie dzięki aromatom i różnym dodatkom. Zdrowa żywność tego nie potrzebuje, sama w sobie ma pełny zapach, pochodzący prosto z natury.

Zamień nie zdrowe na zdrowe. Korzystaj z bogactwa natury. Czytaj etykiety. Wprowadź do diety zdrową żywność!

→ Zamieszczony obrazek nie należy do mnie, ale niestety nie potrafię znaleźć jego autora :( 

3 komentarze:

 1. Świetny wpis - dziękuję za udział i rzeczowe podejście do tematu. No i obrazek na końcu wymiata ale szkoda że to prawda. No ale trzeba sobie radzić z tym szajsem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi miło, że się podoba ;) Mam nadzieję, że coraz więcej osób zacznie zwracać uwagę na to co je :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Panie
   Konkurs się zakończył i waśnie ten post jest jednym z wygrywających dlatego proszę o podesłanie adresu na mój e-mail w celu wysyłki nagrody.

   Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za uczestnictwo

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...