środa, 11 maja 2016

RECENZJA - Zdrowa lekkość brzucha :)

Pamiętacie jak recenzowałam książkę "Dobre bakterie"? Jeżeli nie, zapraszam TUTAJ. A dlaczego wracam do tej pozycji? Dlatego, że dzisiejsza lektura ma z nią dużo wspólnego, nie tylko autor jest jest ten sam, ale również i w pewnej części poruszany temat.


Robynne Chutkan przedstawia kolejną książkę, która łączy zdrowie człowieka z prawidłowym działaniem układu pokarmowego. "Zdrowa lekkość brzucha" to zbiór rzetelnych, opartych na badaniach i zdobytym doświadczeniu informacji dotyczących przyczyn powstawania dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a w szczególności wzdęć. Podsumowaniem, a zarazem istotną częścią lektury jest 10-dniowy plan uwolnienia się od wzdęć, toksyn i trawiennego balastu

Książka została podzielona na 3 części, a te z kolei na poszczególne rozdziały, co ułatwia czytanie i sprawia, że całość jest estetycznie uporządkowana. Przed głównymi częściami znajdziemy treści podziękowania i wstępu, w którym autorka opisuje swoją historię "zdrowej lekkości brzucha".

CZĘŚĆ 1
W tej części dowiesz się o budowie układu pokarmowego, aby lepiej zrozumieć zachodzące w nim przemiany. Dokładnie zostanie wyjaśnione zjawisko jakim jest wzdęcie. Zostanie poruszony temat jelita wenusjańskiego. Wskazane będą istotne różnice pomiędzy układem pokarmowym kobiety a mężczyzny, które znacząco mogą wpływać na pojawiające się niepokojące objawy. Zbliżając się ku końcowi poznasz możliwe przyczyny spowalniania pasażu treści jelitowej, które także są przyczyną dyskomfortu w jamie brzusznej, w tym wzdęć. Kwintesencją są porady autorki dotyczące tego, jak utrzymać ciągłość ruchu w układzie pokarmowym. Robynne Chutkan omówi także możliwe powody występujących zaparć i podzieli się swoimi sposobami na ich zwalczanie.


CZĘŚĆ 2

Stanowi najobszerniejszą część książki. A dotyczy najważniejszych, najpopularniejszych i najczęstszych przyczyn "zepsucia" Twojego brzucha. Każdy rozdział, poświęcony konkretnej jednostce chorobowej został napisany precyzyjnie, rzeczowo i prosto, tak aby każdy z nas mógł zrozumieć jakikolwiek wyjaśniany schemat. Autorka często opiera swoje treści na badaniach i publikacjach, a także wplata historie swoich pacjentów. Dzięki czemu książka staje się jeszcze bardziej ciekawsza, wzbudza coraz to większe zainteresowanie i niemożność przerwania czytania. 
Jakie tematy zostały tu poruszone? Połykanie powietrza, kłopoty z mikrobiotą, hormony, celiakia, zespół jelita drażliwego, pęcherzyk żółciowy i wiele innych możliwych przyczyn, które stoją za powstawaniem u Ciebie wzdęć i innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. 


CZĘŚĆ 3
Ostatni element książki pokazuje w jaki sposób i za pomocą jakich działań możemy pozbyć się uciążliwych wzdęć, dyskomfortu i trawiennego balastu. W tej części poznasz odpowiedzi na pytania jakie pokarmy i napoje Ci szkodzą, a jakie powinny być obecne w codziennej diecie. Dowiesz się także o istocie aktywności fizycznej w pozbywaniu się wzdęć. Autorka podzieli się również swoimi "przepisami" na naturalne kosmetyki, zrobione z żywności, samodzielnie w swoich czterech ścianach. Na końcu zostanie przedstawiony 10-dniowy plan żywieniowy, dzięki któremu uwolnisz się od wzdęć, toksyn i trawiennego balastu. Aby było łatwiej Robynne Chutkan podzieli się z Tobą większością przepisów, które zawarła na ostatnich kartkach lektury. Posiłki są różnorodne, czytając wydają się być bardzo smaczne i apetyczne. Myślę, że z łatwością można byłoby przejść ten program.


Podsumowanie 
"Zdrowa lekkość brzucha" nie zawiodła mnie nawet w minimalnym stopniu. Z wielkim zainteresowaniem, chęcią i przyjemnością czytałam ową książkę i zostałam w pełni usatysfakcjonowana. Poznałam wiele nowych i ciekawych informacji, pogłębiłam swoją wiedzę na temat dysfunkcji układu pokarmowego, które mogą wpływać na powstawanie coraz to częściej występujących i rozpoznawanych wzdęć. Zdobyte mądrości przydadzą się nie tylko mi, ale także moim najbliższym i innym osobom z otoczenia. Lekturę jak najbardziej polecam każdemu z Was, temu kto jest zainteresowany tą tematyką, od lat zmaga się ze wzdęciami i nie może się ich pozbyć, nie potrafi określić co może stać za ich przyczyną. Niekiedy lekarze stają się "bezradni" i stwierdzają "taka Twoja uroda, musisz z tym żyć", co nie zawsze jest prawdą. Jeśli nie ten lekarz to kolejny, do momentu aż postawiona diagnoza pomoże uporać Ci się z danym problemem. Książka "Zdrowa lekkość brzucha" może Ci w tym pomóc, nakierować na jakiś mechanizm, który być może właśnie u Ciebie odpowiada za te wszystkie nieprzyjemne objawy związane z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego.

Byliście świadomi tego, że np. w USA 80% wszystkich sprzedawanych antybiotyków podaje się zwierzętom hodowanym na mięso, w celu leczenia infekcji i przyspieszenia tuczu. Okropne! :(

4 komentarze:

 1. Z jelitami nie mam problemów, ale mimo wszystko chętnie przeczytałabym tą książkę - naprawdę interesująco brzmi ;)

  A co do antybiotyków to ja chyba mam tą świadomość - wiele się nasłuchałam na temat hodowli nawet polskiego drobiu i innych zwierząt - na pewno nie jest dobrze :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna pozycja, którą bardzo byśmy chciały mieć :P Może na zbliżające się urodziny ktoś nam ją sprezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam duże problemy z układem pokarmowym, ale już dużo wiem od moich lekarzy :) Fajna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak dobrze, że równo za miesiąc mam 20. urodziny, a we środę imieniny :P Już chyba wiem, co chcę dostać! Bardzo ciekawa pozycja, chyba nawet ciekawsza od tej o bakteriach (nie czytałam jej, co prawda, ale z recenzji tak wnioskuję). Po sesji na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...