środa, 4 lutego 2015

RECENZJA - Jedz pysznie bez pszenicy :)

"Jedz pysznie bez pszenicy" to najnowsza książka autorstwa Magdaleny Makarowskiej, twórczyni także innych pozycji o odżywianiu i racjonalnym odchudzaniu, które również opisywałam już blogu ("Schudnij pysznie jesienią i zimą", "Dojrzała i szczupła"). Zaczynając od strony wizualnej. Mam wrażenie, że każda kolejna książka jest coraz grubsza od poprzedniej. Ale to jak najbardziej na plus! Im więcej informacji w jednym miejscu, na dany temat tym lepiej. 


Lektura, również tak samo jak poprzednie jest wydana w przepięknych kolorach, opatrzona ślicznymi zdjęciami, niezwykle barwna w środku, z resztą jak i na zewnątrz. Te wszystkie kolory sprawiają, że sięgasz po nią ręką i nie możesz oderwać od niej wzroku. Zagłębiasz się w czytanie, przewracasz kolejną kartkę i nawet nie wiesz kiedy docierasz już do końca. 


Jak sama nazwa wskazuje - "Jedz pysznie bez pszenicy" skierowana jest do osób zmagających się z chorobą trzewną, celiakią, alergią i nadwrażliwością na gluten, ale także do zainteresowanych dietą wykluczającą pszenicę. Ponad to jest to także dobra propozycja dla osób, które z diety muszą bądź chcą zrezygnować z produktów mlecznych. 


Książka zawiera dość szczegółowe informacje dotyczące żywienia z wyeliminowaniem pszenicy. Opisane są same jednostki chorobowe, zasady takowej diety, zamienniki popularnych produktów pszenicznych, a ponad to można znaleźć także informacje dotyczące zdrowych napojów, cennych dla zdrowia, rozdział "Kontrowersje wokół nabiału", tematy o soli i cukrze (które także pojawiały się w poprzednich lekturach tej autorki). Bardzo ciekawym rozdziałem jest ten dotyczący pieczywa. Przedstawiono tu wiele propozycji na przeróżne, bezpszeniczne pieczywa, które można wykonać samemu w domu! 


Mniej więcej w połowie książki rozpoczyna się rozdział dotyczący ośmiotygodniowej diety bezglutenowej. Posiłki są urozmaicone, zdjęcia umieszczone przy niektórych z nich zachęcają do spróbowania. Dodatkowymi zaletami są możliwość wyboru (np. sok lub owoc, kiełki bądź nasiona słonecznika), a także pomocne informacje, dzięki którym Twój posiłek może także być pełnowartościowym daniem dla całej rodziny. Znajdziesz również smaczne alternatywy posiłków dla dzieci, oczywiście pozbawione glutenu. Porcje obiadowe i kolacyjne przygotowujesz na dwa dni, dzięki czemu oszczędzasz czas. Główne zasady diety odchudzającej są niemalże identyczne, co pisane w poprzednich książkach Magdaleny Makarowskiej, z tym wyjątkiem, że produkty zalecane są pozbawione glutenu. Każdy tydzień opatrzony jest listą zakupów. 


Po diecie przychodzi czas na stabilizację, i tu również Magdalena Makarowska pokazała jak łatwo utrzymać uzyskaną masę ciała. Pisze, jakie produkty mogą z powrotem wrócić do jadłospisu. Podaje ciekawe pomysły na bardziej odżywcze posiłki, zarówno te wytrawne jak i słodkie. 


Ostatni rozdział, "Niechciane dodatki" opisuje substancje dodawane do produktów słabej jakości. Jest ich na prawdę bardzo dużo. Każdy odpowiada za coś innego, jeden nadaję ładnego koloru, inny zagęszcza strukturę, a kolejny sprawia, że dany produkt może przetrwać nawet kilka dobrych lat. 


Podsumowując, książka zawiera dużo niezbędnych informacji, porad, aby w sposób racjonalny, zdrowy rozpocząć dietę bezglutenową. Lektura jest idealna dla osób od dawna chorujących na celiakię, zawiera wiele, przeróżnych, smacznych przepisów na dania dla Ciebie i dla Twoich najbliższych. Wiadomości są zaprezentowane w sposób prosty, zrozumiały, a dzięki kolorom, wytłuszczeniom, zaznaczeniom bardzo łatwo znaleźć to, czego szukamy. Osobiście na pewno wypróbuję wiele przepisów zamieszczonych w "Jedz pysznie bez pszenicy". Jeżeli od dawna czytacie lektury Magdaleny Makarowskiej i jesteście zadowoleni, bez obaw tym razem również się nie zawiedziecie. 

3 komentarze:

  1. Zastanawiałam sie nad tą książką i chyba się skuszę:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zastanawiałam się ostatnio właśnie nad zakupem tej książki i skoro polecasz to chyba ją kupię, jak przeczytam 2 które aktualnie posiadam ;) Faktycznie wydaje się być bardzo ciekawa i zawiera dużo pożytecznych informacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tego co napisałaś wnioskujemy, że wszytko to co znajduje się w tej książce mamy zawarte łącznie w kilku pozycjach, które już posiadamy :) Jest to niewątpliwie książka, którą warto nabyć, ponieważ można wszystko znaleźć w jednym miejscu :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...