RECENZJA - Jedz brudniej i czuj się lepiej :)

13 grudnia 2016

Autorem poniższej książki jest dr Josh Axe - lekarz medycyny naturalnej i dietetyk kliniczny. Jest twórcą jednej z największych klinik medycyny funkcjonalnej na świecie, gdzie z powodzeniem zajmuje się leczeniem pacjentów za pomocą żywności. To autor wielu książek i programów żywieniowych. Często występuję w radiu i telewizji. 


Jeszcze przed przeczytaniem książki przeczuwałam, że zachwyci mnie w 100%. I tak też było! Nie zawiodłam się na niej, całkowicie mnie pochłonęła i tylko żałowałam, kiedy musiałam odkładać ją z powrotem na półkę, ponieważ wzywały mnie inne obowiązki. Mimo braku czasu w końcu udało mi się ją przeczytać, dzięki czemu poniżej możecie znaleźć jej recenzję.

Głównym poruszanym tematem w książce są jelita, a dokładniej pisząc problem jakim jest jelito nieszczelne czy inaczej przeciekające.


Zaczynając jednak od początku. Na wstępie autor przytacza historię wziętą ze swojego życia. Choć nie zapowiadała się dobrze, to skończyła całkiem pozytywnie, a to wszystko za sprawą zdrowej diety i zmiany ogólnego stylu życia na zdrowszy. Także w dalszej części książki dowiesz się o historiach ludzi, którzy zaufali dr Axe i mogli cieszyć się powrotem do zdrowia. 

Aby dobrze zrozumieć problem jelita nieszczelnego dowiesz się troszkę o samej fizjologii tego fragmentu przewodu pokarmowego - jak jest zbudowany, jakie pełni funkcje. Może nie jest to opisane aż nadto szczegółowo, ale zdecydowanie wystarczająco i prosto. 


Nie obędzie o się bez tematu nadmiernej dezynfekcji, którą wdrażamy intensywnie w nasze życie, a która niesie ze sobą więcej niedobrego jak dobrego. Okazuje się, że nie musisz myć się codziennie, a dzięki temu zachowasz zdrowie. Autor porusza temat antybiotykoterapii, nadmiaru leków, które stosujemy, a które w większości przypadków są nam całkowicie niepotrzebne. Myślimy, że sobie nimi pomagamy, a tak na prawdę wyrządzamy sobie szkodę, a głównie naszym jelitom. 

Dużą rolę na pojawienie się jelita przeciekającego odgrywa stres obecny niemal u każdego. Brak wolnego czasu, spędzanie ponad normę godzin w pracy, ciągłe problemy i można tak wymieniać bez końca. Choć ciężko pozbyć się stresu czasami trzeba po prostu przystopować i pomyśleć, czy to wszystko jest warte naszego zdrowia i samopoczucia. 


Sporo informacji dotyczy też dobroczynnie działającej żywności. Zapoznasz się z niektórymi grupami produktów spożywczych, które posiadają cenne właściwości. Mam wrażenie, że najbardziej zapadł mi w głowie rosół gotowany na kościach. Autor wielokrotnie przytaczał zdrowotne aspekty wynikające z jego spożywania. Ponadto to wspomniał, iż zostało naukowo udowodnione, że rosół pomaga w wcale z przeziębieniem i grypą, a także innymi stanami zapalnymi. 

Poznając zasadnicze przyczyny powstania jelita nieszczelnego przejdziesz do głównego założenia książki - programu "Eat Dirt", czyli "Jedz brudniej". Czasami odrobina ziemi może okazać się niesamowitym lekarstwem na nasze dolegliwości.


Z książki dowiesz się o 5 sposobach leczenia przystosowanych do różnych typów jelita:

drożdżycowego
stresowego 
odpornościowego 
gastrycznego 
toksycznego 

Aby dowiedzieć się jak typ jelita Ty posiadasz musisz wypełniać kwestionariusz składający się z 32 pytań (oczywiście jest on załączony w lekturze). Każdy jelito zostało szczegółowo opisane i do każdego dobrana jest inna terapia w postaci zdrowej diety i zmiany stylu życia. Nie zabraknie też świetnych przepisów. 


Podsumowując, książka dr Josh'a Axa "Jedz brudniej i czuj się lepiej" jest fantastyczna. Zaliczam ją do jednych z najlepszych o tej tematyce, jakie przeczytałam. Napisana w bardzo przystępny sposób, prosto i zrozumiale. Bogata w mnóstwo przydatnych i praktycznych wiadomości. Czyta się ją niezwykle lekko i przyjemnie i jednocześnie zyskując ogrom wiedzy. Z czystym sumieniem polecam ją każdemu. Może dzięki książce poznasz przyczynę swoich schorzeń, które męczą Cię od dawna, może będzie mógł/mogła doradzić w tej kwestii innym. Obojętnie jak wykorzystasz zdobytą wiedzę, wiedz, że na pewno nie pójdzie ona na marne.

3 komentarze

  1. Książkę znam tylko z okładki i internetu. Z pewnością jest warta uwagi na umieszczone w niej informacje ale chyba do takiej lektury trzeba mieć "wenę", trzeba mieć na nią ochotę aby ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa pozycja, musze szepnac slowko Mikolajowi ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Takie książki warto poczytać, bo naprawdę wiele niepozornych dolegliwości związanych jest z układem pokarmowym, złym odżywianiem. Ciekawa lektura :)

    OdpowiedzUsuń