poniedziałek, 8 maja 2017

RECENZJA - A niech się brudzą :)

Kolejna świetna książka wpadła w moje ręce - "A niech się brudzą" autorstwa dr. R. Brett Finlay oraz dr. Marie-Claire Arrieta Wydawnictwa Feeria. 


Lektura porusza temat zdrowia dzieci, począwszy od poczęcia i poród po pierwsze lata życia. Szeroko omawiane są poszczególne tematy dotyczące takich etapów życia jak ciąża, poród, dzieciństwo. Przeczytasz tu o takich tematach jak: mikrobiota, cięcie cesarskie a poród naturalny, karmienie piersią a sztucznymi mieszankami, sterylne życie, antybiotyki, otyłość, alergie, cukrzyca, choroby jelit, praca mózgu, szczepionki i wiele wiele innych.


"A niech się brudzą" podzielona jest na 3 części: MAMY W SOBIE WIĘCEJ Z MIKROBÓW NIŻ Z LUDZI, DBANIE O DZIECI I ICH MIKROBY oraz SZKODY UBOCZNE. Każda z części dodatkowo składa się rozdziałów. Taki podział sprawia, że książka jest bardzo przejrzysta, czytelna, a odnalezienie konkretnego zagadnienia nie powinno sprawić problemów.


Każdy temat jest opisywany dość skrupulatnie. Podawane informacje są oparte badaniami naukowymi. Owych badań jest tu bardzo dużo. Ich treść jest opisana w łatwy sposób, przez co każdy powinien ją zrozumieć. Oprócz badań w książce zamieszczono mnóstwo historii "z życia wziętych". Opisywane są konkretne sytuacje, w których znalazły się rodziny, jak poradziły sobie z chorobą, jak wyglądała ich walka o zdrowie. Każdy rozdział jest zakończony podrozdziałem "Co robić - czego nie robić". Jest o świetne rozwiązanie i i praktyczny pomysł, gdyż właśnie w tym elemencie lektury znajdziesz wszystkie niezbędne informacje pochodzące z całego rozdziału. Jest to podsumowanie tego, co przeczytałaś/-eś przed chwilą i zebrane w spójną, krótką całość. Nie zabraknie miejsca na ciekawostki i interesujące fakty.


W książce głównym tematem jest flora bakteryjna jelit. Jej zadania, funkcje, zmiany, jakie w niej zachodzą podczas konkretnych sytuacji itp. Przeczytałam już mnóstwo publikacji dotyczących właśnie mikrobioty i mimo, że wiele w tej książce się powtórzyło to nadal dowiedziałam się mnóstwa czegoś nowego. Należy pamiętać, że wszystko nawiązuje do zdrowia dzieci, bo to jest zasadniczy cel tej książki.


"A niech się brudzą" jak najbardziej zaliczam do udanych książek, pełnych wiedzy, opartych na naukowych dowodach, doświadczeniu i praktyce. Szczególnie polecam ją przyszłym i obecnym Mamom, a ogólnie to ujmując po prostu rodzicom. Aczkolwiek myślę, że zainteresuje też inne osoby, które zajmują się medycyną, zdrowiem, leczeniem. Wiadomości zamieszczone w owej książce przełożone na praktykę mogą wiele zdziałać w zdrowiu Twojego dziecka. Zdobywając wiedzę z tej publikacji możesz nakierować przyszłych i teraźniejszych rodziców na prawidłowe działania, które powinni podjąć w celu urodzenia i wychowania zdrowego człowieka. 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Feeria
Znalezione obrazy dla zapytania feeria wydawnictwo

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa książka. Ja staram się właśnie nie chować zbyt sterylnie malucha.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warto przeczytać i douczyć się co nieco :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Póki co daleko nam do potomstwa ale o książce warto pamiętać :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...