RECENZJA - Legalny doping. Naturalna dieta dla aktywnych :)

29 kwietnia 2018

Jedną z nowości Wydawnictwa Publicat, która niedawno miała premierę to lektura autorki Doroty Traczyk pt.: "Legalny Doping. Naturalna dieta dla aktywnych". Dorota jest dietetykiem sportowym oraz wielbicielką kolarstwa, biegania, gór. Także założycielką bloga dieta-sportowca.pl.


Książka jest bardzo starannie wydana. Już na samym początku widać niby prostą, ale jednak mającą w sobie to coś okładkę, barwną i przyciągająca sobą uwagę. W środku jest jeszcze lepiej. Mnóstwo fantastycznie wykonanych zdjęć, zarówno tych jedzeniowych jak i sportowych. Duża, czytelna czcionka. Przejrzysty podział treści. Przydatne oznaczenia. To wszystko (ale także sam temat treści) wpływa na przyjemne i niezwykle szybkie czytanie. 


O czym tak właściwie jest książka? Jak sam tytuł wskazuje autorka przedstawia temat sportu, a dokładnie pisząc diety i prawidłowego żywienia dla osób aktywnych fizycznie, ćwiczących, trenujących. Wspomina o treningach różnego rodzaju skupiając się na odpowiednim doborze składników odżywczych. 

Jednak zaczynając od początku. Autorka podaje na wstępie podstawowe informacje dotyczące prawidłowej diety dla osób aktywnych. Przybliża czytelnikom wzory do obliczenia swojego zapotrzebowania energetycznego czy umożliwia oszacowanie swoich wydatków energetycznych, czyli inaczej pisząc współczynnika aktywności fizycznej. Dalej porusza na prawdę wiele kwestii, m.in. tych mających związek z nawodnieniem, ilością posiłków, suplementacją. Odpowiada na pytanie - "dlaczego diety odchudzające nie działają". Opisuje także dość szczegółowo trzy alternatywne i zarazem popularne diety - paleo, wegańską i low carb. Podaje niezbędne informacje dotyczące prawidłowego bilansowania diety - np. ile jeść białek, węglowodanów, tłuszczów. Ciekawym rozdziałem jest na pewno ten o żywieniu okołotreningowym i w sporcie, gdzie porusza istotne zagadnienia tyczące się diety właściwej dla osób uprawiających sport, zmagających się z typowymi problemami sportowców (np. biegunki i problemy żołądkowo-jelitowe, stres). Tych zagadnień jest na prawdę o wiele wiele więcej, ja wspominam jedynie o niektórych z nich, dlatego zachęcam do samodzielnego zapoznania się z lekturą. Na koniec Dorota dzieli się z odbiorcami zdrowymi, pełnowartościowymi, pysznymi, myślę że prostymi i niekiedy bardzo oryginalnymi przepisami na posiłki śniadaniowe, obiadowe, kolacyjne, a także na zdrowe wersje przekąsek. 


Podsumowując, "Legalny doping" Doroty Traczyk to pozycja godna uwagi i godna polecenia. Szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają patrzeć na to, co jedzą i mają świadomość, lub dopiero chcą ją mieć tego jak bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie w sporcie, dzięki któremu możliwe jest osiągniecie jeszcze lepszych wyników. Lektura dostarcza niezbędnych informacji o diecie w sporcie. Uważam, że zawarte treści są niezwykle łatwe do zrozumienia i podane w bardzo przejrzysty sposób nawet dla osób, które tak jak wspominałam wcześniej dopiero zaczynają swoją przygodę z żywieniem będąc aktywnym. Zapoznasz się z wieloma interesującymi wskazówkami, instrukcjami, które pomogą Ci zadbać o odpowiednią dietę. Poznasz odpowiedzi na wiele nurtujących i współczesnych pytań dotyczących szeroko rozumianego odżywiania się. Jeżeli jesteś aktywna/-y fizycznie, trenujesz, uprawiasz jakąś dyscyplinę sportową koniecznie zapoznaj się z tą lekturą. Zdecydowanie ją polecam. 

1 komentarz

  1. Bardzo nas zaciekawiła ta książka :) Ostatnio kupiłyśmy pozycję, którą niedawno też polecałaś "Dietetyka sportowa" :)

    OdpowiedzUsuń