RECENZJA - Roślinny lunchbox dla każdego :)

23 maja 2018

Dzisiaj ma miejsce premiera najnowszej książki Eryka Wałkowicza - "Roślinny lunchbox dla każdego". Eryk jest dyplomowanym dietetykiem, prowadzi kulinarnego bloga erVegan, jest weganinem, a także autorem książki "- "Kuchnia roślinna dla każdego", której recenzję zamieściłam kilka dni temu, możesz ją znaleźć TUTAJ.  


Ponownie, tak jak to było w przypadku "Kuchni roślinnej dla każdego" książka zadowala w 100% pod względem estetyki i jakości. Znajduje się w twardej, solidnej oprawie, posiada mnóstwo pięknych zdjęć obrazujących zamieszczone przepisy, jak i po prostu fotografie jedzenia oraz czytelny i klarowny układ treści. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się i przegląda z ogromną przyjemnością. Takie wydania książek lubię najbardziej! 


Książka została podzielona jakby na dwie części. Pierwsza z nich, zdecydowanie krótsza to wstęp wprowadzający odbiorcę w kuchnię roślinną, z naciskiem na przygotowywanie lunchboxów. Autor porusza tutaj wiele kwestii, a są to między innymi: prawidłowe komponowanie wegańskich lunchboxów pod względem dietetycznym (nie mylić z odchudzającym 😂), odpowiedni dobór składników, dzięki którym posiłki przetrwają transport czy właściwy wybór pudełek na lunch. Zbiór tych wszystkich informacji jest na prawdę bardzo przydatny, ciekawy i ułatwiający niektóre czynności w praktyce. 

Druga część, jak łatwo można się domyślić to przepisy. Zbiór receptur na posiłki, które z powodzeniem możesz zabrać ze sobą do pracy, szkoły, na uczelnię, piknik, wycieczkę. Po prostu wszędzie tam, gdzie planujesz zjeść swój posiłek. Ten dział został podzielony na 8 kategorii, a wśród nich znajdziesz: śniadania, obiady, kanapki, słodkości czy dodatki w postaci sosu, surówki i marynaty. Przy każdym zamieszczonym przepisie znajdziesz zdjęcie, które to go obrazuje, a także wartości odżywcze. Obie te kwestie uważam za cenne i cieszę się, że są tu obecne. A jeżeli chodzi o same przepisy. Na pewno jest różnorodnie, ciekawie, oryginalnie, ale zarazem prosto, łatwo i przyjemnie oraz oczywiście z pewnością smacznie. Pomysłów na posiłki, które można zabrać ze sobą wychodząc z domu jest mnóstwo i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie (jak nie wszystko 😎). Przeważają dania wytrawne, ale są też i te słodkie, takie które można zjeść na zimno i te, które dobrze smakują podgrzane, te trochę większe i te mniejsze na mniejszy głód, takie które zjesz w ruchu, biegnąc na autobus i te, przy których warto usiąść i zjeść w spokoju. Autor przygotował wszystko tak, aby i smakowało, ale także wyglądało np. po wielogodzinnym transporcie. Zdecydowanie takie roślinne lunchboxy zadowolą każdego! 


Podsumowując, "Roślinny lunchbox dla każdego" to kolejna fantastyczna książka wydana przez erVegana. Uwielbiam ją za ciekawe przepisy, inspiracje kuchenne, przekaz (że w 100% roślinne jedzenie może być smaczne oraz że zabieranie ze sobą posiłków jest ważną częścią zdrowego stylu życia), samą ideę (to moja pierwsza książka z przepisami do lunchboxa, wcześniej z takową nawet się nie spotkałam) oraz cudowne wydanie i estetyka. Polecam ją każdemu z Was. Jeżeli nie wiesz, co spakować do swojego pudełka na posiłek to ta książka z pewnością Ci pomoże, a tym bardziej zachęci do roślinnego jedzenia (jeżeli nie jesteś na diecie wegańskiej). Regularne jedzenie to bardzo ważny aspekt zdrowej diety, dlatego warto zabierać ze sobą wcześniej przygotowany posiłek, aby tą cykliczność zachować, ale też żeby zjeść coś wartościowego, a nie silnie przetworzonego, nie wnoszącego do naszej diety żadnego pożytku, tylko szybką dawkę energii. Z "Roślinnym lunchboxem dla każdego" przyrządzenie zdrowych posiłków będzie łatwe, przyjemne, pyszne i ciekawe. 

2 komentarze

  1. Ciekawa pozycja i z pewnością inspirująca. Dla mnie dużym plusem jest to, że przeważają dania wytrawne. Jednak czy często bym z niej korzystała? Nie jestem pewna ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic tylko próbować przepisy z tej książki :)

    OdpowiedzUsuń