MIÓD MANUKA - właściwości zdrowotne i charakterystyka

1 marca 2019

Miód manuka z pewnością należy do jednych z najoryginalniejszych miodów na świecie, tym samym odznacza się zdecydowanie wyższą ceną chociażby od tych wytwarzanych w naszym kraju. Jego wartość wiąże się z pochodzeniem, a także zawartością niezwykle cennych składników i tym samym posiadaniem pewnych właściwości zdrowotnych. W dzisiejszym wpisie chciałabym Wam przybliżyć kilka najistotniejszych informacji o tego rodzaju miodzie, przedstawić naukowe fakty na jego temat, a także podzielić się moją skromną opinią dotyczącą jego smaku. Zapraszam do lektury 😊

Miody manuka można znaleźć na MIODYMANUKA.PL 🍯



SKĄD POCHODZI MIÓD MANUKA
Miody manuka na tle innych miodów europejskich i tropikalnych charakteryzuje przede wszystkim rdzenne pochodzenie. Powstają one jedynie w nielicznych rejonach Nowej Zelandii będących naturalną ostoją rzadkich krzewów z rodzaju Leptospermum scoparium, czyli krzewów manuka.


MIODY MANUKA TO ...
 ... to miody jednorodne, które zostały wytworzone wyłącznie na terytorium Nowej Zelandii, w czasie który pokrywa się z okresem kwitnienia (raz do roku, od listopada do stycznia) krzewów manuka, które są wytworzone w zasadniczej większości z nektaru roślin z gatunków Leptospermum scoparium. Miody te powinny charakteryzować się dodatkowo takimi cechami jak: wyjątkowy smak określany jako mineralny, lekko gorzki, silnie aromatyczny zapach z wyczuwalnymi nutami wilgotnej ziemi i wrzosu, obecnością pyłku charakterystycznego dla krzewów manuka oraz składników, w tym: methylglyoxalu (MGO™).


CZYM JEST MGO™
MGO™ to skrót od methylglyoxal – naturalnej substancji uznanej przez naukowców za charakterystyczny składnik miodów manuka, które ze względu na jego wysoką zawartość odróżniają się od innych miodów dostępnych na rynku. Badania nad składem miodów manuka i metyloglioksalem prowadził prof. Thomas Henle z Politechniki Drezdeńskiej - jeden spośród czołowych badaczy żywności na świecie. Wnioski prof. Henle zostały poparte przez naukowców nowozelandzkich m.in.: prof. Molana, wcześniejszego prekursora badań miodów Manuka. W ten sposób powstała metoda mierzenia i oznaczania jakości miodów manuka - MGO™, która jest obiektywna i powtarzalna.

Badania naukowe wykazały, że miód manuka MGO™ jest jedynym jak dotąd produktem spożywczym na świecie, w którym znaleziono tak znaczne stężenie naturalnie występującego metyloglioksalu -  na poziomie od 30 mg/kg do ponad 800 mg/kg. Dla porównania, zawartość tego składnika w innych występujących na świecie miodach wynosi średnio 3,1 mg/kg.

Im wyższe stężenie MGO tym większa aktywność przeciwbakteryjna miodu manuka.

Prezentowany na zdjęciach miód manuka to miód nektarowy o zawartości MGO™ 250+. Jego wartości odżywcze przedstawiają się następująco:



WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE:
✅ działanie przeciwdrobnoustrojowe - niszczy bakterie, grzyby i wirusy chorobotwórcze (np. leczy zakażenia wywołane gronkowcem złocistym, hamuje wzrost pałeczek okrężnicy czy pałeczek ropy błękitnej, hamuje namnażanie się wirusa grypy)
✅ działanie przeciwzapalne poprzez odpowiednie sterowanie wytwarzaniem enzymów związanych ze stanem zapalnym tkanek
✅ działanie przeciwutleniające, przede wszystkim dzięki obecności związków fenolowych i przez to zdolny m.in. do zwalczania wolnych rodników
✅ wykazuje pozytywny wpływ na układ pokarmowy, oddechowy oraz skórę człowieka
✅ wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych skóry, ran i owrzodzeń, a także zapalenia śluzówki jamy ustnej oraz bakteryjnych zakażeń przewodu pokarmowego
✅ aplikowany na rany ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, immunostymulujące, przeciwzapalne, ponadto przyspiesza usuwanie martwych komórek oraz stymuluje proces gojenia i ogranicza formującą się bliznę
✅ opatrunki z miodem ograniczają nieprzyjemny zapach towarzyszący niejednokrotnie odleżynom i owrzodzeniom


SMAK + MOJA OPINIA
Miód manuka znajduje się w plastikowym, ciemnym słoiczku. Wydaje mi się, że jak na tak wysokiej jakości produkt lepszy byłby szklany pojemnik. Duży plus za przyciemnienie opakowania, dzięki czemu promienie słoneczne mają utrudniony dostęp do wnętrza. Zapach miodu na pewno jest inny niż miodów europejskich, które dotychczas jadłam, a sporo wariantów już próbowałam. Aromat to połączenie typowego zapachu miodowego z nutką czegoś oryginalnego, co zapewne pochodzi od krzewów manuka. Miód ten ma gęstą, kremową konsystencję. Jego barwa jest intensywnie żółta, przechodząca w pomarańcz. Jest bardzo słodki, z nutką goryczki charakterystycznej dla miodu. Bardzo aromatyczny z wyczuwalną obecnością wrzosowych zapachów. Podsumowując dwoma słowami - bardzo smaczny 😍

Cena miodu jest dosyć wysoka i zależna od poszczególnych zawartości MGO™. Rozpiętości miodu z miodymanuka.pl są różne i zaczynają się od 30+, 100+, 250+, 400+, a kończą na 550+. Zatem ceny proporcjonalnie rosną.

Według informacji załączonej do miodu produkt należy spożywać najlepiej rano, na czczo w ilości 2-3 łyżeczek lub po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. Zatem 250 g opakowanie takiego miodu wystarcza na około 2 tygodnie. Reasumując cena wychodzi dość duża, chcąc stosować taką "miodową kurację". Liczne badanie naukowe udowodniają pozytywny wpływ miodu manuka na różne aspekty zdrowotne człowieka, więc myślę, że warto zwrócić na niego uwagę. 


Źródła:
  • materiały otrzymane od miodymanuka.pl
  • właściwości zdrowotne:
    • http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-4-873.pdf
    • http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2017/07/Farmacja_1_2017_06.pdf

1 komentarz

  1. Już nieraz czytałyśmy o właściwościach tego miodu ale jakoś jeszcze się na niego nie skusiłyśmy :P

    OdpowiedzUsuń